Tort Sachera (Sachertorte)

18 października 2013 at 23:00

Przepis na oryginalny tort Sachera to pilnie strzeżony sekret Hotelu Sacher. Podobno na podstawie ilości zamawianych poszczególnych składników można spróbować dojść do tego, w jakich proporcjach są zużywane do przygotowania ciasta. Oczywiście w Internecie znaleźć można wiele receptur. Przypuszczam, że prawie każdy wielbiciel słodkości pokusił się o samodzielne przygotowanie tego słynnego tortu.

Poniżej dwa spośród najstarszych publikowanych przepisów na tort Sachera.

Pierwszy pochodzi z książki „Viennese Cooking”, małżeństwa  Olgi i Adolfa Hess, wydanej w j.angielskim na rynek amerykański w 1952r. (Crown Publishing:New York). Oryginalny tytuł dzieła to „Wiener Küche”, a najstarsze wydanie, do którego dotarłam, pochodzi z 1917r.

Przepis został udostępniony małżeństwu Hess przez Anne Sacher, wieloletniego kierownika Hotelu Sacher, żonę Edwarda a synową Franza Sachera,.

(Dla orientacji w nawiasach podane zostało przeliczenie uncji na gramy).

Tort Sachera (Sachertorte)

3/4 filiżanki (cup*) masła
6 1/2 oz. (184 g) półsłodkiej czekolady (semisweet – ciemna czekolada o zawartości cukru dwa razy większej od zawartości kakao)
3/4 filiżanki cukru
8 żółtek
1 filiżanka mąki
10 białek, ubitych na sztywną pianę
2 łyżki dżemu morelowego
polewa:
1 filiżanka cukru
1/3 filiżanki wody
7 oz. (198 g) półsłodkiej czekolady

Masło ubić aż będzie kremowe. Czekoladę rozpuścić. Dodać czekoladę i cukier do masła, wymieszać. Następnie dodać wszystkie żółtka i mąkę, cały czas mieszając oczywiście. Wmieszać do masy ubite białka jajek. Ciasto przelać do foremki tortowej o średnicy 8-9 cali (~20-23 cm), wysmarowanej masłem. Piec w temp. 275ºF (135º C) przez około godzinę po czym  sprawdzić za pomocą wykałaczki lub słomki. Jeśli gotowe, wyjąć na deskę, ostudzić. Wierzch ciasta należy ściąć i obrócić do góry spodem. Na cieście rozsmarowujemy następnie delikatnie podgrzany dżem morelowy. Całość polewamy czekoladowym lukrem, przygotowanym w następujący sposób:

Cukier gotować z wodą do cienkiej nitki. Rozpuść czekoladę  w podwójnym garnku ( z dolną częścią wypełnioną wodą). Następnie cukier dodać stopniowo do czekolady.
Mieszać nieprzerwanie aż lukier nie pokrywa łyżki. Wylać na wierzch ciasta.

Jeśli potrzeba, można podzielić ciasto na 2 lub trzy warstwy i każdą posmarować dżemem lub bitą śmietaną.

 

Poniższy przepis pochodzi z 1931 roku z książki „Two Hundred Famous Viennese Recipes” autorstwa Madame Melanie Reichelt (Wm. Filene’s Sons Company:Boston).

Przepis na 10 porcji. Czas przygotowania 1,5 godziny.

5 oz. (142 g) masła
5 oz. (142 g) cukru
6 żółtek
5 oz. (142 g) czekolady
5 oz. (142 g) mąki
6 białek
Masło ubić aż będzie kremowe, dodać żółtka, prawie rozpuszczoną czekoladę, cukier, białka ubite na sztywną pianę i na końcu mąkę. Piec w nasmarowanej formie w średnio nagrzanym piekarniku. Kiedy ostygnie, wierzch posmarować niewielką ilością dżemu morelowego i polać polewą czekoladową.

* cup czyli filiżanką to jednostka objętości stosowana w kuchni przede wszystkim amerykańskiej; filiżanka cukru to mniej więcej 200g, natomiast dla mąki mamy wartość z zakresu od 120 do 150 g.;

 

Bibliografia